HVC4020V2504JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVC4020V2504JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 2.5M OHM 5% 1.5W 4020
Stock
363
In Stock :
363
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
4020
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.031 (0.80mm)
Size / Dimension :
0.402 L x 0.201 W (10.20mm x 5.10mm)
Ratings :
Failure Rate :
Resistance :
2.5 MOhms
Features :
High Voltage
Series :
HVC
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
HVC4020V2504JE
HVC Series, Thick Film, 2.5 MOhms, 1.5W, ±5%, -55°C ~ 155°C