HVC4020V1004JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVC4020V1004JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 5% 1.5W 4020
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.031 (0.80mm)
Resistance :
1 MOhms
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
Package / Case :
Nonstandard
RoHS :
yes
Size / Dimension :
0.402 L x 0.201 W (10.20mm x 5.10mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Features :
High Voltage
Composition :
Thick Film
Series :
HVC
Datasheets
HVC4020V1004JE
HVC Series, Thick Film, 1 MOhms, 1.5W, ±5%, -55°C ~ 155°C