HTMS-127-02-G-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HTMS-127-02-G-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR .050" 12POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
IEC Conformance :
No
Length - Termination :
0.12 inch
Number of Rows :
1
Body Depth :
0.1 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Termination Type :
Solder
Filter Feature :
No
Plating Thickness :
10μin
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Gender :
Male
Terminal Pitch :
1.27mm
JESD-609 Code :
e4
Mounting Style :
Straight
Number Of PCB Rows :
1
Body Length or Diameter :
1.35 inch
Operating Temperature (Max) :
105°C
Body/Shell Style :
Receptacle
Insulator Color :
Black
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
GOLD (10) OVER NICKEL (50)
Rated Current (Signal) :
1A
Mounting Type :
BOARD
MIL Conformance :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
27
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body Breadth :
0.098 inch