HR01201J
Mfr.Part #
HR01201J
Description
RES 200 OHM 5% 1/16W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Size Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Retangular
Height :
910μm
Resistance :
200Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±5%
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.036 Squarex0.075L 0.91mmx1.91mm
Datasheets
HR01201J
FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.063W 1/16W, Thick Film,