HR01151J/8
Mfr.Part #
HR01151J/8
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 1/16W AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Series :
HR, Kyocera
Size / Dimension :
0.036 Squarex0.075L 0.91mmx1.91mm
Packaging :
Bulk
Height :
910μm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
150Ohm
Published :
Number of Terminations :
2
Datasheets
HR01151J/8
150Ohm, 0.063W 1/16W, Thick Film,