HPH2-A-16-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPH2-A-16-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Stock
986
In Stock :
986
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
0.4 inch
Body Depth :
0.066 inch
Body Breadth :
0.136 inch
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Fastening Type :
Push-Pull
Number Of PCB Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions Loaded :
All
HTS Code :
Number of Positions :
16
Voltage - Rated :
250VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.248 6.30mm
Series :
HPH2
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Header
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Board Mounting Option :
PEG
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.039 1.00mm
JESD-609 Code :
e4
Durability :
500 Cycles
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL, CSA
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Datasheets
HPH2-A-16-UA
Adam Tech HPH2-A-16-UA
HPH2 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height