HP3-M-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HP3-M-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
Throw Configuration :
3PDT
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Body Breadth :
36 mm
Packing Method :
Box
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Physical Dimension :
38mm x 36mm x 73.5mm
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
1.8VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Operate Time :
30ms
Coil Current :
120mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Power Consumption :
1.4W
Contact/Output Supply Type :
AC
Coil Power :
1.4W
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Number of Pins :
11
Max Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Lead Free :
Lead Free
Coil/Input Supply Type :
DC
Mounting Type :
Chassis Mount
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Reference Standard :
CSA; UL
Contact Material :
Silver (Ag)
Series :
HP
Coil Voltage (DC) :
12V
ECCN Code :
EAR99
Coil Resistance :
100Ohm
Coil Voltage :
12VDC
Relay Action :
Momentary
Body Height :
73.5mm
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Termination :
Quick Connect
Release Time :
30 ms
Body Length or Diameter :
38mm