HP3-AC24V-VDE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HP3-AC24V-VDE
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Current Rating :
10A
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
40°C
Contact Rating (Current) :
10A
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Series :
HP
Lead Free :
Lead Free
Coil Power :
3.1W
Throw Configuration :
3PDT
Must Release Voltage :
7.2VAC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Published :
Mount :
Plug-In, Socketable
Operate Time :
30ms
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver (Ag)
Min Operating Temperature :
-50°C
Mounting Type :
Socketable
Coil Type :
Non Latching
Number of Pins :
11
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Release Time :
30ms
Coil Voltage (AC) :
24V
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Current :
130mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)