HNC2-2.5P-8DSL(55)
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-8DSL(55)
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2.5MM
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Body Depth :
0.269 inch
Durability :
30 Cycles
Voltage - Rated :
250V
Rated Current (Signal) :
3A
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Board or Cable 0.169 4.30mm Height