HNC2-2.5P-7DSL(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-7DSL(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Body Length or Diameter :
0.984 inch
Shrouding :
Unshrouded
Terminal Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
250V
Contact Type :
Male Pin
Number Of PCB Rows :
1
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
7
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Depth :
0.269 inch
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
3A
Durability :
30 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Connector Type :
Header
Series :
HNC
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Shape :
Square
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 7-Position Board to Board or Cable 0.169 4.30mm Height