HNC2-2.5P-4DSL(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-4DSL(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Stock
303
In Stock :
303
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HNC
Contact Finish - Mating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250V
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Rated Current (Signal) :
3A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
4
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
Body Length or Diameter :
0.689 inch
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Body Depth :
0.269 inch
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Number of Rows :
1
Reference Standard :
UL
Lead Free :
Lead Free
Number Of PCB Rows :
1
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
30 Cycles
Style :
Board to Board or Cable
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Board or Cable 0.169 4.30mm Height