HM2P07PC5110Z1
Mfr.Part #
HM2P07PC5110Z1
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Hard Metric, Standard
Connector Style :
A 22
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Press-Fit
Depth :
15.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
1.5A
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Connector Type :
Header, Male Pins
Series :
Millipacs®
Number of Positions :
110
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tray
Contact Resistance :
20mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Board Guide
Contact Material :
Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Length :
50mm
Voltage - Rated :
750Vrms
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
HM2P07PC5110Z1
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM