HM2P07PA5110AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM2P07PA5110AA
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Product Category :
Hard Metric, Standard
Current Rating (Amps) :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
750Vrms
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Press-Fit
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
5
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tray
Series :
Millipacs®
Number of Positions :
110
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Header, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.079 2.00mm
Mount :
Through Hole
Connector Style :
A 22
Feature :
Board Guide
Datasheets
HM2P07PA5110AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM