HM12-1B83-03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM12-1B83-03
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED SPST 3A 12V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Must Operate Voltage :
9VDC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Release Time :
1.5ms
Series :
HM
Must Release Voltage :
1VDC
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Coil Resistance :
250Ohm
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
3A
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
ECCN Code :
EAR99
Throw Configuration :
SPST
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Operate Time :
3ms
Coil Voltage (DC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Current :
48mA
Coil Power :
575mW
Switching Voltage :
7500VAC 7500VDC -Max