HLW20S-2C7LF
Mfr.Part #
HLW20S-2C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
85°C
30
Number of Contacts :
20
Depth :
3.9mm
Length :
22.6mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
HLW-S
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.232 5.90mm
Contact Finish :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
Voltage - Rated AC :
100V
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Tin
Gender :
Receptacle
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Number of Positions :
20
Current Rating (Amps) :
1A
Published :
Width :
3.9mm
Insulation Resistance :
500MOhm
Datasheets
HLW20S-2C7LF
Amphenol Communications Solutions HLW20S-2C7LF
HLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 20 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C 1A