HJ4-L-DC48V-6
Mfr.Part #
HJ4-L-DC48V-6
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Contact Current(AC)-Max :
5A
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Surface Mount :
No
Coil Current(DC)-Max :
0.018A
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Coil/Input Supply Type :
DC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Coil Resistance :
2600Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Breadth :
21.5 mm
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Release Time :
20 ms
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Body Length or Diameter :
28mm
Operating Temperature (Max) :
70°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Not Applicable
Coil Operate Voltage(DC) :
38.4V
Operate Time :
20 ms
Coil Power :
900mW
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Coil Voltage(DC)-Max :
48V
Body Height :
40mm
Momentary
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Coil Release Voltage(DC) :
4.8V