HJ4-AC100V-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ4-AC100V-R
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Type :
Snap-On
Coil Voltage(AC)-Max :
100V
Body Breadth :
21.5 mm
Reference Standard :
TUV; UL
Coil Power :
1500mW
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
28mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Relay Function :
4PDT
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Contact Current(AC)-Max :
5A
Operating Temperature (Max) :
70°C
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
HTS Code :
Packing Method :
Box
Contact Current(DC)-Max :
5A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Body Height :
40mm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Current(AC)-Max :
0.012A
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Relay Action :
Momentary
Coil/Input Supply Type :
AC
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 80 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 30 V