HJ4-L-DC12V-6
Mfr.Part #
HJ4-L-DC12V-6
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Body Breadth :
21.5 mm
Body Height :
40mm
Snap-On
Coil Operate Voltage(DC) :
9.6V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil/Input Supply Type :
DC
100000 Cycle(s)
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage(DC)-Max :
12V
Reference Standard :
TUV; UL
Coil Release Voltage(DC) :
1.2V
Coil Power :
900mW
Coil Resistance :
160Ohm
Operating Temperature (Max) :
70°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact Current(AC)-Max :
5A
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Current(DC)-Max :
0.075A
Relay Function :
4PDT
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Operate Time :
20 ms
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Release Time :
20 ms
Body Length or Diameter :
28mm