HJ2-L-DC12V-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ2-L-DC12V-D
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature (Max) :
70°C
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage(DC)-Max :
12V
Coil Release Voltage(DC) :
1.2V
Coil Power :
900mW
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Coil Current(DC)-Max :
0.075A
Termination Type :
Snap-On
Body Height :
40mm
Packing Method :
Box
Contact (DC) Max Rating R Load :
7A@125VDC
Relay Function :
DPDT
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Reference Standard :
TUV; UL
Coil Operate Voltage(DC) :
9.6V
Contact Current(DC)-Max :
7A
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Breadth :
21.5 mm
Operate Time :
20 ms
Terminal Finish :
Gold (Au)
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Contact Current(AC)-Max :
7A
Coil Resistance :
160Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Release Time :
20 ms
Pbfree Code :
yes
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Length or Diameter :
28mm