HJ2-AC200V-R-6
Mfr.Part #
HJ2-AC200V-R-6
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 200V
Coil Current(AC)-Max :
0.007A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage(AC)-Max :
200V
Contact Current(DC)-Max :
7A
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 160 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 60 V
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Operating Temperature (Max) :
70°C
Body Breadth :
21.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Length or Diameter :
28mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Snap-On
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Height :
40mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Coil Power :
1500mW
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (DC) Max Rating R Load :
7A@125VDC
Contact Current(AC)-Max :
7A