HJ2-AC240V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ2-AC240V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
7A
Operate Time :
20ms
Throw Configuration :
DPDT
Coil Type :
Non Latching
Published :
Width :
21.5mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
28mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Current :
5.6mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Plug-In, Socketable
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Release Voltage :
72VAC
Series :
HJ
Coil Voltage (AC) :
240V
Weight :
34g
Power Consumption :
1.5W
Termination :
PLUG
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Number of Pins :
8
Contact Material :
Silver (Ag)
Coil Voltage :
240VAC
Coil Power :
1.3W
Max Current Rating :
7A
Release Time :
20ms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Max Operating Temperature :
70°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Plug In
Height :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
192VAC