HJ2-AC100V-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ2-AC100V-6
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current(AC)-Max :
0.012A
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Reference Standard :
TUV; UL
Contact (DC) Max Rating R Load :
7A@125VDC
Packaging :
Bulk
Relay Function :
DPDT
JESD-609 Code :
e4
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Terminal Finish :
Gold (Au)
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
HTS Code :
Relay Action :
Momentary
Body Breadth :
21.5 mm
Coil Voltage(AC)-Max :
100V
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 80 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 30 V
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Operating Temperature (Max) :
70°C
Body Height :
40mm
Packing Method :
Box
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Termination Type :
Snap-On
Contact Current(AC)-Max :
7A
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Coil Power :
1500mW
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Current(DC)-Max :
7A
Body Length or Diameter :
28mm