HJ2-AC220/240V-R-6
Mfr.Part #
HJ2-AC220/240V-R-6
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Body Breadth :
21.5 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Contact Current(AC)-Max :
7A
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Height :
40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
70°C
Gold (Au)
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Voltage(AC)-Max :
240V
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Contact Current(DC)-Max :
7A
Contact (DC) Max Rating R Load :
7A@125VDC
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 192 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 72 V
Body Length or Diameter :
28mm
Coil Power :
1500mW
Coil Current(AC)-Max :
0.008A
Operating Temperature (Min) :
-40°C