HD34-24-31ST-059
Mfr.Part #
HD34-24-31ST-059
Manufacturer
TE Connectivity
Description
RECP ASM
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
TE Connectivity
Series :
Subcategory :
Automotive Connectors
Accessory Type :
Gender :
Receptacle (Female)
Contact Gender :
Without Socket Contacts
Length :
84.28 mm
Mounting Angle :
Straight
Housing Material :
Aluminium
Dimensions :
50.8 mm x 47.53 mm x 84.28 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Crimp
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
13 A
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Number of Positions :
31 Position
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Status :
Active
Width :
50.8 mm
Product :
Connectors
Voltage Rating :
250 V
Ingress Protection :
IP67
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Material :
Aluminum
Height :
47.53 mm
Package :
Bulk
Product Type :
Automotive Connectors
Allen Bradley
Datasheets
HD34-24-31ST-059
CIRCULAR CONNECTOR 31 Position Positions
HD34-24-31ST-059 Overview
It comes in CIRCULAR CONNECTOR packaging.It belongs to the * Series of products.
HD34-24-31ST-059 Features
* series
HD34-24-31ST-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity
HD34-24-31ST-059 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    2-PIN, FEMALE,IDC2426POSITIVESTR
    4-PIN, FEMALE,IDC2426POSITIVER/A
    3-PIN, FEMALE STRAIGHT / FEMALE
    20-PIN, FEMALE ANGLED, 200 MM
    10-PIN, FEMALE STRAIGHT, 300 MM
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT