HD34-18-14SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD34-18-14SE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
14
Series :
HD30
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Color :
Blue
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Circuit Application :
Power
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Keyed
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Hybrid Connector :
No
Type :
For Female Sockets
Published :
2002
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
18-14
Datasheets
HD34-18-14SE
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD34-18-14SE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included HD30
HD34-18-14SE-059 Overview
HD34-18-14SE-059 Features
HD30 series
HD34-18-14SE-059 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD34-18-14SE-059 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT