HD34-24-14PN
Mfr.Part #
HD34-24-14PN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 14POS PNL MT
Stock
158
In Stock :
158
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Orientation :
Keyed
Hybrid Connector :
yes
Number of Positions :
14
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
24-14
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Green
Published :
2002
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
HD30
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Datasheets
HD34-24-14PN
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HD34-24-14PN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included HD30
HD34-24-14PN Overview
HD34-24-14PN Features
HD30 series
HD34-24-14PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HD34-24-14PN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT