HCB1050-101
Mfr.Part #
HCB1050-101
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 100NH 37A 0.39MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Nonstandard
Series :
HCB1050
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Rated Current-Max :
37A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.402Lx0.276W 10.20mmx7.00mm
Current Rating (Amps) :
37A
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
0.39mOhm
Current - Saturation :
75A
Inductance :
100nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 7.7% TOLERANCE
Datasheets
HCB1050-101
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD