HCB1040-101
Mfr.Part #
HCB1040-101
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 100NH 37A 0.36MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
100nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Series :
HCB1040
Size / Dimension :
0.402Lx0.276W 10.20mmx7.00mm
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
0.36mOhm
Current Rating (Amps) :
37A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation :
54A
Shielding :
Unshielded
Datasheets
HCB1040-101
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD