HC4-H-AC115V
Mfr.Part #
HC4-H-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Power Rating :
1.2W
Depth :
20.8mm
Voltage - Rated AC :
250V
Coil Voltage :
115VAC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Release Time :
20ms
Mounting Type :
Socketable
Contact Rating (Current) :
5A
Max Operating Temperature :
70°C
Switching Voltage :
250VAC -Max
Must Release Voltage :
34.5VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
14
Coil Current :
11.4mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
5A
Termination Style :
Plug In
Min Operating Temperature :
-50°C
Width :
20.8mm
Length :
27.2mm
Coil Type :
Non Latching
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Height :
35.2mm
Series :
HC
Number of Poles :
4
Coil Voltage (AC) :
115V
Termination :
PLUG
Power Consumption :
1.2W
Published :
Coil Power :
1.2W
Throw Configuration :
4PDT
Mount :
Panel, Plug-In, Socketable
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Must Operate Voltage :
92VAC