HC1808CG120J102
Mfr.Part #
HC1808CG120J102
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Product Status :
Active
Failure Rate :
Series :
HC
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Tolerance :
±5%
Features :
High Voltage
Size / Dimension :
0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
12 pF
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Datasheets
HC1808CG120J102
Meritek HC1808CG120J102
HC 1808 4520Metric Ceramic Capacitor 0.181L x 0.079W 4.60mm x 2.00mm C0G NP0 ±5% 12pF