HC1808CG101J102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC1808CG101J102
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Features :
High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm)
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
100 pF
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Series :
HC
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Datasheets
HC1808CG101J102
Meritek HC1808CG101J102
HC 1808 4520Metric Ceramic Capacitor 0.181L x 0.079W 4.60mm x 2.00mm C0G NP0 ±5% 100pF