HC0805CG121J201
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC0805CG121J201
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.25mm)
Features :
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
Lead Style :
Series :
HC
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
120 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
HC0805CG121J201
Meritek HC0805CG121J201
HC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.080L x 0.050W 2.03mm x 1.25mm C0G NP0 ±5% 120pF