HC0805CG100F251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC0805CG100F251
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
250V
Series :
HC
Lead Spacing :
Lead Style :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
10 pF
Thickness (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Datasheets
HC0805CG100F251
Meritek HC0805CG100F251
HC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.080L x 0.050W 2.03mm x 1.25mm C0G NP0 ±1% 10pF