H4536KBZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H4536KBZA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 536K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminations :
2
Resistance :
536 kOhms
Subcategory :
Resistors
Composition :
Metal Film
Product Type :
Metal Film Resistors
Packaging :
Bulk
Diameter :
3.7 mm
Package :
Bulk
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Base Product Number :
H4
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±0.1%
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Features :
Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)
Package / Case :
Failure Rate :
Technology :
Metal Film
Length :
10 mm
Termination Style :
TE Connectivity
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Datasheets
H4536KBZA
TE Connectivity AMP Connectors H4536KBZA
536 kOhms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,