GX-H12B-P-C5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GX-H12B-P-C5
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Mount :
CABLE
Ratings :
IP68
Termination :
Connector
Factory Lead Time :
8 Weeks
Response Frequency :
500Hz
Material - Body :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensor Type :
Inductive
Sensing Method :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Sensing Distance :
0.13 (3.3mm)
Termination Style :
Cable Leads
Series :
GX
Voltage - Supply :
12V~24V
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP68
Published :
Operating Temperature :
-25°C~70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
70°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Package / Case :
Module
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Datasheets
GX-H12B-P-C5
Panasonic GX-H12B-P-C5
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
GX-H12B-P-C5 Overview
GX-H12B-P-C5 Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.13 (3.3mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 500Hz