GX-H12B-C5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GX-H12B-C5
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Shielding :
Unshielded
Termination :
Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensing Distance :
0.13 (3.3mm)
Ingress Protection :
IP68
Indicator :
LED
Min Operating Temperature :
-25°C
Package / Case :
Module
Mount :
CABLE
Voltage - Supply :
12V~24V
Termination Style :
Cable Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Response Frequency :
500Hz
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Material - Body :
Plastic
Max Operating Temperature :
70°C
Sensing Method :
Inductive
Ratings :
IP68
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
GX
Sensor Type :
Inductive
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Datasheets
GX-H12B-C5
Panasonic GX-H12B-C5
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
GX-H12B-C5 Overview
GX-H12B-C5 Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.13 (3.3mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 500Hz