GT025N06D5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT025N06D5
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
N60V,RD(MAX)<2.7M@10V,RD(MAX)<3.
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
Series :
Supplier Device Package :
8-DFN (5.2x5.86)
Product Status :
Active
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
93 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5950 pF @ 25 V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
120W (Tc)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.7mOhm @ 20A, 10V
FET Type :
N-Channel
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Datasheets
GT025N06D5
Goford Semiconductor GT025N06D5
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-