GS4.70F300QP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GS4.70F300QP
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Actuator Orientation :
Top Actuated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 50VDC
Operating Force :
300gf
Switch Function :
Off-Mom
Current Rating :
30mA
Packaging :
Bulk
Switch Travel :
0.30mm
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Through Hole
Series :
GS
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination Style :
PC Pin
Length :
7.2mm
Outline :
7.20mm x 7.20mm
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.70mm
Illumination Type :
Non-Illuminated
Orientation :
Vertical
Mount :
Sealed, Through Hole
Voltage - Rated DC :
12V
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Width :
7.2mm
Contact Current Rating :
30mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Actuator Type :
Standard
Throw Configuration :
SPST
Termination :
PC Pin
Circuit :
SPST-NO
Max Operating Temperature :
85°C