GS4.70F130QP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GS4.70F130QP
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Termination :
PC Pin
Lead Free :
Lead Free
Termination Style :
PC Pin
Length :
7.2mm
Switch Travel :
0.30mm
Voltage - Rated DC :
12V
Mechanical Life :
400,000 Cycles
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 50VDC
Contact Plating :
Silver
Series :
GS
Outline :
7.20mm x 7.20mm
Packaging :
Bulk
Current Rating :
30mA
Illumination :
Non-Illuminated
Circuit :
SPST-NO
Contact Current Rating :
30mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Force :
130gf
Factory Lead Time :
10 Weeks
Orientation :
Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Throw Configuration :
SPST
Actuator Orientation :
Top Actuated
Contact Material :
Silver
Max Operating Temperature :
80°C
Illumination Type :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Width :
7.2mm
Actuator Type :
Standard
Mount :
Sealed, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Switch Function :
Off-Mom
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.70mm