GRM188F51A105ZA01D
Mfr.Part #
GRM188F51A105ZA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
Capacitance :
1μF
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GRM
Number of Pins :
2
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
Y5V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
-20% +80%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Voltage :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188F51A105ZA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~85°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10V, GRM188F51A105ZA01D pinout, GRM188F51A105ZA01D datasheet PDF, GRM188F51A105ZA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188F51A105ZA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188F51A105ZA01D
GRM 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188F51A105ZA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5V F.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM188F51A105ZA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V