GRM152C80J224ME19D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM152C80J224ME19D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
X6S
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.22µF
Height :
200μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Width :
0.5mm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Weight :
6.010099mg
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X6S
Case Code (Imperial) :
Thickness :
228.6μm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM152C80J224ME19D
GRM 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)