GRM1885C1H7R0DZ01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H7R0DZ01D
Description
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
800μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
C0G
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Series :
GRM
Width :
0.8mm
Capacitance :
7pF
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
C0G
Murata Electronics GRM1885C1H7R0DZ01D
GRM 7pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H7R0DZ01D Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1885C1H7R0DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V