GRM1885C1H152GA01J
Mfr.Part #
GRM1885C1H152GA01J
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1500pF
Thickness :
889μm
C0G
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Murata Electronics GRM1885C1H152GA01J
GRM 1500pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H152GA01J Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1885C1H152GA01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V