GRM0335C1H180JA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0335C1H180JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
300μm
JESD-609 Code :
e3
Length :
0.6mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage :
50V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
0201
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
0603
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Width :
0.3mm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
18pF
Multilayer :
yes
Height :
330μm
Thickness :
330.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM0335C1H180JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Package / Case:0201 (0603 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, GRM0335C1H180JA01D pinout, GRM0335C1H180JA01D datasheet PDF, GRM0335C1H180JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM0335C1H180JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM0335C1H180JA01D
GRM 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)