GRM0335C1E620JD01D
Mfr.Part #
GRM0335C1E620JD01D
Description
CAP CER 62PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
C0G NP0
Height :
300μm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
Capacitance :
62pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Depth :
300μm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness :
330.2μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated DC :
25V
Murata Electronics GRM0335C1E620JD01D
GRM 62pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0335C1E620JD01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
GRM0335C1E620JD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V