GRM0225C1E7R8CDAEL
Mfr.Part #
GRM0225C1E7R8CDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.8PF 25V C0G/NP0 01005
Capacitance :
7.8pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
228.6μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
C0G
Weight :
6.010099mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
200μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
GRM0225C1E7R8CDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E7R8CDAEL
GRM 7.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E7R8CDAEL Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM0225C1E7R8CDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V