GRM0225C1E3R0CDAEL
Mfr.Part #
GRM0225C1E3R0CDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 25V C0G/NP0 01005
Ceramic Capacitors
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Height :
200μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
3pF
Case Code (Imperial) :
Weight :
6.010099mg
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Metric) :
Thickness :
228.6μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
GRM0225C1E3R0CDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E3R0CDAEL
GRM 3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E3R0CDAEL Overview
A program's size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
GRM0225C1E3R0CDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V