GRM0225C1E2R0BDAEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0225C1E2R0BDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
228.6μm
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
2pF
Datasheets
GRM0225C1E2R0BDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E2R0BDAEL
GRM 2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E2R0BDAEL Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM0225C1E2R0BDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V