GRM0225C1E1R9CDAEL
Mfr.Part #
GRM0225C1E1R9CDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.9PF 25V C0G/NP0 01005
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
200μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
228.6μm
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.9pF
Dielectric :
C0G
Weight :
6.010099mg
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
GRM0225C1E1R9CDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E1R9CDAEL
GRM 1.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E1R9CDAEL Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM0225C1E1R9CDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V