GRM0225C1E1R6CDAEL
Mfr.Part #
GRM0225C1E1R6CDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 25V C0G/NP0 01005
Thickness :
228.6μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.6pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
200μm
Series :
GRM
Weight :
6.010099mg
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Datasheets
GRM0225C1E1R6CDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E1R6CDAEL
GRM 1.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E1R6CDAEL Overview
Programs on this device are of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
GRM0225C1E1R6CDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V